Przez długie dekady obiektywy makro stanowiły integralną część oferty Sigma Corporation. Jeszcze kilka lat temu producent oferował aż pięć stałoogniskowych szkieł makro, pokrywających zakresem ogniskowych przedział od 50 do 180mm (50mm f/2.8 EX DG, 70mm f/2.8 EX DG, 105mm f/2.8 EX DG, 150mm f/2.8 EX DG HSM oraz 180mm f/2.8 APO EX DG HSM). Dziś oferta ta nie jest już tak bogata, ale w dalszym ciągu warto wziąć pod uwagę obiektywy makro oferowane przez japońskiego producenta, gdyż cechuje je wysoka jakość optyczna oraz bardzo dobra jakość wykonania. Do linii produktów oferowanych przez Sigma dołączył właśnie kolejny obiektyw makro:

Sigma ART 105mm f/2.8 DG DN Macro dla bezlusterkowców Sony-E oraz L-mount.

To pierwszy obiektyw makro Sigma, zaprojektowany do aparatów bezlusterkowych. Szkło zapewnia wysokie parametry optyczne, charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania oraz bardzo nowoczesnym i estetycznym wyglądem. Nowa Sigma oferuje rewelacyjną ostrość na wszystkich odległościach fotografowania: od ekstremalnych zbliżeń aż do nieskończoności. To sprawia, że obiektyw idealnie nadaje się nie tylko do makrofotografii, ale także do fotografii ulicznej czy portretowej. W tym ostatnim przypadku jego atrakcyjność podnosi bardzo naturalne rozmycie tła, co zobaczycie zresztą sami na zamieszczonych niżej zdjęciach przykładowych. Obiektyw świetnie radzi sobie zarówno z aberracją chromatyczną jak i z korygowaniem komy, która często występuje na krawędziach obrazu. Dobrze kontrolowana jest również flara przy pracy pod światło. 

W ubiegłym tygodniu dzięki uprzejmości firmy K-Consult, wyłącznego autoryzowanego dystrybutora marki SIGMA w Polsce, trafił do nas testowy egzemplarz szkła, który podpięliśmy i przetestowaliśmy na aparacie Sony A7R IV. Obiektyw makro to jedno z podstawowych narzędzi fotograficznych w naszej pracy. Wynika to z faktu, że znaczną część naszego portfolio stanowi fotografia przyrodnicza i makrofotografia oraz fotoreportaż, w którym 105-tki makro używamy często jako stałoogniskowego obiektywu telefoto, podczepionego pod aparat z matrycą APS-C. Szczególnie ważne są dla nas trzy aspekty: solidność konstrukcji (z racji używania sprzętu w trudnych, plenerowych warunkach pogodowych), jakość optyczna (co jest oczywiste) oraz płynność i prędkość działania autofocusu (która w przypadku wielu obiektywów makro pozostawia zawsze trochę do życzenia). W każdym z tych trzech aspektów nowa Sigma spełniła nasze wymagania. Nie ulega wątpliwości, że od strony optycznej i konstrukcyjnej jest to obiektyw wart grzechu. Sugerowana cena nowego szkła to 3390 PLN. Czy to drogo? Odpowiedź na to pytanie jest subiektywna i zależy od… budżetu jaki posiadamy. Patrząc jednak na szkło konkurencyjne, jakim będzie tutaj zapewne Sony FE 90mm f/2.8 Macro, wszystko wskazuje na to, że cena nowej Sigma jest więcej niż przyzwoita. A przy jakości obrazu, jaką nowy ART oferuje, wybór może stać się całkiem oczywisty.

Zapraszamy do obejrzenia przykładowych fotografii, wykonanych nową Sigmą ART 105mm f/2.8 DG DN Macro. One opowiedzą o walorach tego szkła najlepiej…

https://www.flickr.com/photos/dgartpl/albums/72157716190948596/with/50400928741

 

Jarosław Deluga

Przewiń do góry